Podvečery s jazzíčkem – Mina

Ve skutečnosti nejsem tak úplně vyhledávač jazzové hudby, ale nevadí mi si ho občas poslechnout. A navíc takhle naživo je to vždycky úplně jiný zážitek. Máme s Kaajou rádi, když město žije…a hlavně hudebně.

21.8.2011 v 21:00 Mina Agossi Quartet (FR)

Mina Agossi – zpěv
Eric Jaquot – kontrabas
Ichiro Onoe – bicí
Stephane Guery – kytara

Program začíná o půl hodiny déle…inu zvučit se musí pořádně.

Karel Roden přichází, aby uvedl slavnou černošskou zpěvačku.

Hmmm…čekala jsem trochu větší připravenost od profesionálního herce. Strohé uvedení prokládané pauzami, kdy Karlovi zřejmě v hlavě šrotuje, co by měl říct. Připisuji to velkému horku a tomu, že tuto akci moderuje celou, kdežto my s Kaajou přišli až teď.

Karel odchází a znovu běží zpátky: „Jo…a…zapomněl jsem…Mina ještě říkala, že tu s sebou nemá žádný CD…“

A pak to začalo…

Mina překvapivě přecházela z jednoho hudebního žánru do druhého (blues, jazz, rock, španělské rytmy…takže ani nevím, jestli je možné ji prvoplánově nazývat „jazzovou“ zpěvačkou) a mě teda hned od začátku dostala sílou a plností svého hlasu. Vždycky jsem měla pocit, že když začne hrát jazz, nepoznáš rozdíl mezi písněmi…jakože je to všechno hodně podobné.

Mina mé mínění změnila 🙂

Je skvělé, že kousek od nás se všechno přenáší na velkou obrazovku, kde můžou vidět Minu i ti úplně vzadu.


Officiální stránky o ní píšou: Mina Agossi, černošská zpěvačka s velmi originálním hlasovým projevem se jazzu věnuje od roku 1993, vydala 6 alb a složila jednu operu pro Lyon Opera. V malém nástrojovém obsazení využívá svého hlasu též jako dalšího nástroje. Spolu s imitacemi freejazzových saxofonových sól a scratchingem do mikrofonu míchá s obrovským šarmem a lehkostí množství hudebních stylů, od hiphopu přes worldmusic a jazz až k blues a rocku. Na jejích albech najdete její autorské skladby, ale i úpravy slavných skladeb, např. „1983 (A Merman I Should Turn to Be)“ od Jimiho Hendrixe a „Money“ od Pink Floyd.

Mina Aggosi vystupovala mimo jiné na světových jazzových festivalech jako Vienna Jazz Festival, na prestižním New Yorském Blue note festivalu jako jeden z headlinerův roce 2008 a velmi často ji lze najít na největších jazzových festivalech v Rusku. V Čechách vystoupila úplně poprvé v roce 2009 právě v Český Budějovicích v kc Bazilika.

Po přídavku, kdy se všichni snaží Minu znovu vytleskat, přichází Karel. „No…to už asi nevyjde…tak to bylo krásný….,“ souká ze sebe nějaké rozloučení.

Karel nepřesvědčil, ale zážitek z Minina vystoupení nám to nezkazí. 🙂

Leave a Reply