Což takhle… špenát?

Když mi ségra říkala, že potřebuje, abych pomohla mamce tajně upéct dort k narozeninám pro mou neteř, nebyla jsem proti.

Když mi ale řekla, že bude speciální, trochu mě to vyděsilo. A když mi v mailu sdělila tu „drobnost“, že hlavní ingrediencí bude ŠPENÁT… lidi, já nevěřila svým očím.
Nejdřív mě napadlo, že se možná neteř připojila ke své matce a drží s ní keto dietu, takže dort bude sice ze špenátu, ale naslano a bez mouky.
Chyba. Dort měl být opravdu nasladko a se špenátem. Moje hlava to musela chvíli zpracovávat.
Podstatou je, že neteř má ráda zelenou. Tenhle dort je superzelený. Vlastně fakt krásně zelený.
Ještě než jsme se s mamkou do pečení pustily, preventivně jsem sežvýkala jeden lístek špenátu. Pochybnosti mnou lomcovaly po celou dobu pečení. Stále jsem si opakovala: „…na netu jsou desítky pokusů a ty lidi si to chválí…asi to musí bejt aspoň trošku k jídlu…“
Vzpomněla jsem si na mrkvové pokusy, které se taky daly jíst. Někdo peče buchty z cukety… „Ne, nemůže to chutnat tak zle.“

Milé překvapení
Tenhle dort je někdy zvaný jako „mechový“. Je to tím, že se nahoře posype drtí z části korpusu (a pak vypadá jako porostlý mechem). A to byla také šance. Měla jsem možnost ochutnat upečené těsto. Fakt bych tomu nevěřila, že tak specifická chuť (jakou špenát bezpochyby má) se v piškotovém těstě může ztratit. Výborný krém dort ještě vylepšil. Prostě velké a milé překvapení. Navíc mě moc potěšilo, že zelené zabarvení nebylo chemické, ale opravdu přírodní. Je to vážně skvělý nápad.

   

Pozor na šizení
Nejsem zastánce napodobenin. Víte, když někde v receptu píšou „přidej mascarpone“ a někdo řekne „nahraď ho lučinou nebo pomazánkovým máslem“, jsem naprosto přesvědčená, že výsledek nikdy nebude stejný. Bude ošizený ať se přesvědčujete jak chcete. Nemůžeš zákusku z pomazánkového másla říkat tiramisu. Někdo vymyslel recept, dotáhl ho do dokonalosti a proto ho lidi mají rádi – jenže když si upravíte gramáže surovin a nebo je vyměníte za levnější verzi, automaticky už to není ten původní recept a nebude chutnat jako ten původní.
Nejsem primárně proti dobře připravenému zákusku z lučiny (může to být fakt dobré), ale proč mu říkat tiramisu? Proč mu nevymyslet roztomilý originální název?
Proč o tom ale hlavně píšu?
Neteři jsme dělali dort z bejby špenátu. Když jsem ale dort dělala podruhé jistému oslavenci, nemohla jsem bejby špenát sehnat a koupila jsem tedy normální listový zmražený. A není to úplně ono. Přestože mnozí používají běžný špenátový protlak (neochucený bez česneku, samozřejmě), nedoporučuji ho. S bejby špenátem je dort chutnější a má krásnou svěží barvu (věřte mi, mám srovnání). Navíc nemá tolik tuhých vláken. Taky nedoporučuji překračovat množství (v mnou zvoleném receptu je 120 g). Už podle fotek těch, kteří používají 300 – 500 g je dort hodně tmavě zelený (a svěží barva je pryč). Zároveň je riziko, že chuť špenátu v takovém množství se skutečně vydere na povrch.

Tak se nedejte odradit a zkuste si netradiční špenátový dort. 🙂

Leave a Reply