V Budějkách už taky svítí

Dopoledne jsme se šli podívat na náměstí…taková běžná nákupní pochůzka.

Úplně náhodou jsme si všimli, že tu v rohu (u obrovského smrku) staví pódium. Proč?

„Nebudou dneska rozsvěcet strom?“ napadlo Kaaje.

A doma na intíku zjišťujeme, že ho to napadlo velmi dobře. Dneska večer se bude v Č. Budějovicích na velkém náměstí rozsvěcet vánoční strom. To pódium je zřejmě pro politické proslovy před rozsvícením.

A tak jsme večer vyrazili.
Ještě není tma, ale než dojde k samotnému hřebu večera, už tma určitě bude.

Náměstí je docela hodně zalidněno. Hlavně rodiče přivedli své ratolesti, přestože je venku mrazno až praští. Na zmíněném pódiu (v rohu náměstí, u radnice) se právě vyrovnalo několik dětí – pěvecký sbor. Dohadujeme se, jestli už zpívají, ale není to slyšet, nebo ještě ne. (A to nestojíme ještě tak úplně daleko od pódia.)

Ve skutečnosti nezpívali, ale když opravdu začali, bylo slyšet pramálo. Postupně zvukař jejich hlásky zesílil, ale stejně si myslím, že v protějším rohu náměstí nemohlo být slyšet nic.

„No…když to srovnám s No name, který byli slyšet i v postranních uličkách…“ povzdychávám si. (Zvuk této kapely byl famózní.)

„Jenže ty měli taky jinej aparát,“ vysvětlil mi Kaaj.

Zpěv pěveckého sboru utichá (více než předtím :-D) a střídá jej pan primátor. Ten si u nás pořádně šplhnul, protože očekávaný proslov shrnul větou ve smyslu: Všichni už se stejně těšíme na to rozsvícení stromu, tak proč to uměle protahovat.

Pan biskup, který též dostal na pódiu místo, si svůj čas vzít nedal. 🙂 Shodujeme se, že kdyby využil té příležitosti a ukončil své povídání společnou modlitbou, možná by se mu povedlo lid na náměstí semknout mnohem více. Ale asi mu to přišlo nevhodné.

Tak a je tu očekávané zažhnutí… Dvě vybrané děti mají na pódiu zvoněním přivábit světlo na stromek.

„Proč jim nedají normální kovový zvonky?“ kroutí hlavou Kaaj když konferenciér akce nabádá dvě dítka na pódiu: „Zvoňte co nejvíc.“
Ale zvoňte hlasitě, když vám dají dva keramické zvonky s minikuličkou, která skoro nic nevydává.

Nakonec je „keramické ťukání“ uznáno za dostatečné k přivábení světla a strom se rozsvítil.

Všude to jiskří nadšením. 😀

„Vyfoť mi tu radnici,“ prosí mě Kaaj. Líbí se mu, jak je vzádu ještě temně modrá obloha…

Rychle se stmívá, takže obloha tmavne a radnice už je teď celá zlatá od světel, která ji nasvěcují.

Chci si vyfotit strom, který by teď měl zářit mnohem víc. Jenže můj foťáček potmě dělá drahoty a vůbec se mu nelíbí jakékoliv zatřesení ruky. Takže ty nejlepší pokusy jsou tyto. 🙂

No a když máte kolem sebe spoustu lidí, kteří už se nedočkavě hrnou z náměstí, neb už strom svítí a nechtějí dál mrznout, pak je ze stromu třeba i tohle.

Náměstí se pomalu vylidnilo, tak můžeme jít kousek blíž a podívat se zepředu, co se to tam ještě děje. Aha…sboreček bude ještě zpívat.

Chvilinku postáváme. Ani tady, přímo před bednama, není zvuk o moc lepší. Ale chápeme, že asi nebyl k dispozici jiný aparát. Odcházíme spokojení, že nám město zpestřilo předvánoční čas. Adventní čas.

Zajímavé komentáře o vánočních stromech 2010 čtěte tady >>>

Leave a Reply