Kam vede „Cesta přes propast“?

V záplavě knih, které dnes vycházejí jedna za druhou, se člověk jen těžko orientuje. Když mi tedy vydavatelé nabídli k prodeji knihu s obrázkem dětské kresby, říkala jsem si, že dětských knih v nabídce nemám dost, a že se tahle docela hodí.

Teprve při zadávání knihy na můj e-shop jsem si ji blíže prohlídla. První, co mě zaujalo – knihu napsala 16letá dívka.

To se v dnešní době textovek a rychlých zpráv jen tak nevidí. Spíše se všeobecně míní, že „mládež dnes nečte a neumí správně psát“. A tady vzniklo dílo mladé autorky, které zjevně nedělá problém dát dohromady mnoho smysluplných vět a souvětí.

Příběh od 16leté autorky, která samozřejmě mluví jazykem dnešních teens, se alespoň náznaky dotýká současných problémů se šikanou, odtržení od reality, hraní her, hledání sebe sama… a přitom v dobrodružném příběhu nenásilně ukazuje na Ježíše a život s ním. Kniha je z pohledu Maxe, ale další hlavní postavou je kamarádka Sára, kniha je tedy vyváženě jak pro kluky tak i pro dívky.

Pokud budu číst knihu jako dospělák, překvapí mě občas nereálné chování rodičů nebo dalších dospělých postav. [pozor spoiler] Když Max přijde s monoklem, čekala bych, že ho maminka vyděšeně čapne do náruče a bude horentně vyzvídat, kde k němu přišel – ale ona je celkem v klidu, a tak nějak to přejde pár slovy 🙂 Nebo po bráchově nehodě rodiče zarputile mlčí, místo toho, aby si s Maxem sedli a řekli mu, co se děje. Musí to z nich vypáčit. A strůjci „ovladače světa“? Ti se spokojili s tím, že George zavřeli a tak s nekalou činností skončili. Patrick je v pasťáku a zlo je tedy potrestáno. Na sejf nikdo nevzdechl a ovladač světa se nikdy nenajde – protože ho nikdo nehledá 🙂 [pozor spoiler]

Jenže!
Knihu píše teenager a tak je třeba se na děj dívat jeho očima. Ne skrze nabytá léta zkušeností dospělého spisovatele. A to je naprosto v pořádku. Kniha je určena pro děti, a těm na ději nic divného nepřijde.

I pro tuto výjimečnost (že autorka je tak mladá) jsem se knize věnovala více než jiným. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud nemáte člověka, který vaši knihu bude cíleně nabízet po všech koutech země, je malá pravděpodobnost, že se opravdu po zemi rozšíří. Rozeslala jsem tedy nabídky a reklamy kam se jen dalo… protože Míše opravdu fandím. 

A doufám, že se jí brzy povede zamýšlené pokračování této knihy.
Knihu si můžete objednat přímo na mém e-shopu Začtise.cz

Leave a Reply