Cesta do hlubin Mariiny duše

Další příběh (podle skutečných událostí) z pera autorky Francine Rivers.
Z řady 10 biblických postav z Ježíšova rodokmenu jsem zatím přečetla 3 ženy a 1 muže. Nyní jsem si vypůjčila další z žen. Ano, skutečně jsem si ji musela půjčit od kamarádky, protože už ji několik měsíců nemám ve svém obchodě. Marie – ač je v pořadí 5. (tedy poslední) ze série biblických žen, je kniha, která se vyprodala jako první a v podstatě není (snad na pár výjimek) k sehnání.

Při čtení Bat-šeby jsem byla nadšená. Opravdu moc. Možná proto mě další knihy malinko zklamaly. (Neoficiálně je totiž Bat-šeba nejlepší z celé série a já začala číst právě ji.) Pokud se tedy pouštíte do této série, doporučuji Bat-šebu číst jako poslední. Ale pozor, pokud se vám do celé série nechce, doporučuji přečíst si aspoň MARII.


Když jsem ji brala do ruky, nevěděla jsem co čekat. Příběhy jiných biblických postav nám nejsou tak blízké, je to dávná minulost, jenže příběh Marie a hlavně jejího prvorozeného… to se nás bytostně týká. Vždycky je ošemetné psát něco o Ježíši, nejde-li přímo o citaci z Bible.

Předně musíte ke knize přistupovat specificky. Nejde o historický zápis, ale o román, to bezpochyby. Autorka popustila uzdu své fantazii. Ano, s některými postřehy bych polemizovala… ale kniha má přesto velmi silné poselství a pomůže vám vnímat Mariin a Ježíšův příběh v širším záběru.

Velké plus je to, že zachycuje léta, kdy Marie otěhotněla (v Bibli je to velmi rychlé – otěhotní, utečou, porodí), jak Ježíš vyrůstá (v Bibli se narodí, najednou má 12 let a šup, je mu 30 a začíná svou intenzivní tříletou službu).
V románu ale s Marií prožíváte čas otěhotnění. Jak musí řešit, že jí nikdo nevěří (v té době se nenosily svobodné matky – ty se zřejmě hned kamenovaly). Víte, jenže ono to porodem (to už je vdaná) nekončí. Když se po čase vrací oklikou zpět domů, kde žijí lidé, co o jejím předčasném těhotenství vědí, musí tomu zase znovu čelit. Ona ví jak to všechno bylo, ale nemá žádný důkaz a vytrvale čeká rok za rokem, až Ježíš vyroste a všem ukáže, že je skutečně Boží syn. Tím ji konečně očistí. Ona neví v kolika letech to bude (Nový zákon ještě není sepsán). Podtitul „žena statečná“ opravdu sedí.

Moc se mi líbilo i vykreslení Josefa (o něm toho z Bible moc nevíme), který tu vystupuje jako skutečně milující hlava rodiny. Ten, který má s Ježíšem blízký vztah. Ten, který vede rodinu k lásce a poznávání Hospodina. A on je ten, který postupně začíná chápat (ve světle Izaiášova proroctví) co Ježíše ve skutečnosti čeká.

Zajímavé jsou také postřehy, co asi Marie prožívala, když Ježíš odešel z domu? Měl se jako prvorozený postarat o matku, která byla v té době už vdova, přesto odešel se svými učedníky někam pryč. Jak Ježíšovu službu vnímali jeho sourozenci?

V příběhu jsem velmi prožívala čas po ukřižování. Ta atmosféra beznaděje – ten, který ještě před pár dny dělal zázraky, je v hrobě. Pryč. Všechno je ztraceno. Všichni navíc cítí vinu, že ho v tom nechali samotného, když šlo do tuhého. Říkám vám, že jsem ráda, že žiju v této době. A ti, co si přejí žít v době, kdy Ježíš chodil po zemi – nevědí oč žádají.
Díky Bohu za ten pozitivní zvrat na konci 🙂

Tahle kniha byla pro mě velkým přínosem. Otevírala jsem ji trochu rozpačitě, ale dočítala jsem ji s velkým nadšením a s niterným zážitkem. Přeju to samé prožít při čtení i vám.

Už se nedivím, že byla tato kniha tak rychle vykoupená.
Vyšla samozřejmě v mnoha jazycích a tady je aspoň pár titulek:

Leave a Reply