Příběh jedné (ne)obyčejné ženy, aneb Není nad Ježíšovu lásku

Po čase jsem si konečně přečetla „ušima“ další knihu, kterou jsem dlouho odkládala. Totiž…

Před pár lety se mi do ruky dostala kniha s přebalem, který ve mně vzbudil spoustu rozporů. Na jednu stranu mě zaujaly fotky lektorů (mých bývalých úžasných lektorů) z Biblické školy v Brně, což mě trochu pokropilo nostalgií. Na druhou stranu bych takový obal na knihu asi nikdy ne(do)volila.Obálka mi evokovala úzké zaměření na čtenáře – absolventy Biblické školy.

Stále jsem odkládala čtení, že až jako bude chvilka, podívám se do ní. Předpokládala jsem, že kniha je o věcech, které znám, a sama je prožila, takže není třeba na ni chvátat. 

Jaké to překvapení, když se v krátkém časovém úseku vyprodaly všechny kusy v mém e-shopu (takže jsem si nestihla dát jednu bokem, pro sebe, na přečtení). Začala jsem se pídit po důvodu tohoto náhlého zájmu a během chvíle jsem se dovtípila. Na rádiu TWR se tato kniha četla na pokračování. Tím si udělala reklamu a evidentně byla všude vyprodaná, takže zmizely i moje kusy. 

Ze zvědavosti jsem si poslechla 1. záznam načtené knihy.

Vážně jsem to nečekala… Kniha začíná dětstvím hlavní hrdinky, spoluautorky knihy. Poutavě vypráví o svém životě, o své rodině, jak prožívala dobu světové války, dobu soudruhů, jak zvládala své různé nemoci a přesto postupně dosahovala svých cílů… Naprosto mě její příběh nadchl. To, jak jejím životem probleskují Boží doteky, dokud se s Ním konečně nesetkala osobně, bylo úžasné. Její vytrvalost… 

Podle jména jsem si stále říkala, že je mi povědomé. 
„Není to ta starší paní, co s námi chodila do Biblické školy?“ ptala jsem se manžela. A ano. Je to ona. Bylo nás ve škole opravdu hodně (šlo o startující ročník, kdy přijelo i mnoho zahraničních studentů). V prvním ročníku snad něco přes 400 a ve druhém kolem 200. 

Poslouchám dál audio knihu a asi 3. záznam od konce obsahuje vzpomínku na Spisovatelský seminář s Marikou Frydrychovou. I ten jsme s manželem absolvovali. Nepamatuji si úplně všechny lidi, kteří tam s námi byli, jen vnímám ten dojem, že to byla moc příjemná skupina lidí. Všichni jsme se tam hned od začátku uvolnili a byli ochotni číst svá dílka beze strachu, že se nám druzí vysmějí. Takže paní Miriam byla taky jednou z nás? Pátrám v paměti.

„Asi s námi byla na semináři s Marikou,“ hlásím manželovi. Sděluji mu totiž všechny postřehy ohledně zajímavostí z této knihy. A je to vzrušující, když člověk čte o něčem, co sám prožil, ale z pera někoho jiného.

A jaké to překvapení, najednou slyším, jak mi do sluchátek Marika předčítá slova paní Holíkové: „…sešla se tu asi 10členná parta nadšených mladých, věřících literátů, kteří se celý týden nevěnovali ničemu jinému, než psaní. Byli to manželé Karel a Zdena S., Lenka V. …“

„Jsme tam,“ říkám manželovi nadšeně. No vážně, jsme citovaní v její knize. Úsměv se mi roztahuje od ucha k uchu. To je tak milý.

Kniha tedy rozhodně není jen pro absolventy Biblické školy v Brně. Je to velmi zajímavý vhled do dlouhého a plodného života jedné ženy, která se nevzdala a Bůh to všechno viděl.
Knihu rozhodně doporučuji.

V nabídce zde >>

Leave a Reply