Haló, Tati!

Tahle knížka mi byla po léta utajená. Pustila jsem se do ní vlastně jen proto, abych měla trochu představu „co prodávám lidem“. 🙂

Jaké to milé překvapení, když jsem se začetla do prvních řádků. Nemám v knihách úplně ráda mnohomluvnost a velká slova. Co mi vyhovuje je jasná myšlenka a pokud možno minimum zbytečné omáčky – pokud tedy nejde o román. (Často se dá poznat, kdy byl autor požádán, že má přidat o 100 stránek víc, aby měl kupující pocit, že za své peníze dostal dost obsahu.) Obvykle uvádím jako příklad C. S. Lewise, který snad ani neví, co to „omáčka“ je – píše jasně a co věta, to poklad hodný tesání do kamene.

Stejně tak mám ráda ilustrace, které prýští spoustou moudra a nesou příběh, aniž by k tomu potřebovaly jediné slovo. A tato kniha jich předkládá hned několik.

Nejde o klasickou „vyučovací“ knihu, spíše o svědectví, kde se autor otevřeně svěřuje s vlastními zkušenostmi.

Přestože mu jako kazateli rozhodně nemůže být hlubší teologie cizí, odkrývá svůj život, svá selhání i svá vítězství srozumitelným, příjemným jazykem, jako by se vám svěřoval váš dobrý přítel.

S humorným nadhledem se přiznává ke svým chybám, které se přirozeně (snad jen v malých obměnách) týkají každého z nás.

Nějak se stalo, že všichni víc vyhledáváme osvědčené zahraniční autory. Asi proto, že očekáváme jistotu kvalitního čtení. Dost možná i proto jsem tuto knížku českého autora podvědomě odkládala „na později“. Je to škoda, protože když to člověk riskne a přečte si něco od někoho, koho vůbec nezná, může být mile překvapený.

Totiž, Bůh je stejný v Americe jako v Čechách. Jeho učedníci jsou po celé zemi stejní, tak proč by americký autor měl být lepší než český? Je to jen prosté nastavení mysli, možná zvyku, a jistě vlivu reklamy (ať ústní od přátel nebo na netu).

Málokdy jsou knihy zaměřeny na široké spektrum čtenářům, ale myslím, že můžu s čistým svědomím prohlásit, že tahle kniha osloví jak „nováčka“, tak letitého „pardála“. 

Malá kniha → rychlá četba → solidní poselství.

Nestojí moc peněz, nestojí moc času, a určitě stojí za to. 🙂

Ke koupení zde: https://zactise.cz/halo-tati.html

Leave a Reply